Adam Bobrowski laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa za rok 2019

Adam Bobrowski laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa za rok 2019

Adam Bobrowski z Politechniki Lubelskiej otrzymał Nagrodę Główną PTM im. Hugona Steinhausa za całokształt dorobku w dziedzinie zastosowań matematyki.

kj / 21-03-2020

 

W uzasadnieniu werdyktu jury czytamy:

Prof. dr hab. Adam Bobrowski jest światowej klasy specjalistą z teorii półgrup operatorów oraz procesów stochastycznych i ich zastosowań w modelach biologicznych. Jest autorem pięciu monografii i 66 artykułów naukowych.
Jego badania związane z zastosowaniami matematyki można podzielić na trzy grupy: genetyka populacyjna, ekspresja genów i dyfuzja wewnątrzkomórkowa, a ostatnio również zagadnienia z agrofizyki.
Wszystkie zastosowania dotyczą perspektywicznych problemów naukowych i są często dość zaskakujące. Na przykład z wyników dotyczących dryftu genetycznego i mutacji korzysta się przy badaniu wędrówki ludów i naszej prehistorii. Badanie ścieżek sygnałowych i ekspresji genów, to fundamentalne zagadnienie współczesnej biologii i medycyny, kluczowe do zrozumienia patogenezy wielu chorób. Zupełnie nowatorskie są jego badania dyfuzji w cienkich warstwach, w których z powodzeniem wykorzystuje twierdzenia o zdegenerowanych przejściach granicznych.
Laureat potrafi bardzo umiejętnie stosować wydawałoby się dość hermetyczne twierdzenia teorii półgrup operatorów i robi to wyjątkowo efektownie.
W monografii wydanej przez Cambridge University Press, profesor Bobrowski podaje całe spektrum zastosowań finezyjnych twierdzeń o zbieżności półgrup operatorów. Pozostałe jego monografie, to również książki z najwyższej półki, łączące precyzję matematyczną z jasnością prezentacji i wciągającą narracją.

                                                                                                                                                                                                  Prof. dr hab. Ryszard Rudnicki
                                                                                                                                                                                                         Przewodniczący Jury
 

                 
 

Więcej informacji o laureacie pod adresami:

http://math.pollub.pl/pracownicy/adambobrowski/
https://genealogy.math.ndsu.nodak.edu/id.php?id=101362

kj / 21-03-2020