Jaśniej proszę, czyli przyjazna twarz matematyki, premiera 10 sierpnia 2021, wydawca PWN

Jaśniej proszę, czyli przyjazna twarz matematyki, premiera 10 sierpnia 2021, wydawca PWN

To kolejna propozycja dr. inż. Jakuba Szczepaniaka, nauczyciela akademickiego Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki oraz Centrum Kształcenia Międzynarodowego (IFE) Politechniki Łódzkiej, popularyzatora niebanalnych metod nauczania i autora książek prezentujących przyjazną twarz matematyki. Jego pasją jest poszukiwanie obecności matematyki we wszystkich aspektach naszej rzeczywistości. Książka została wydana przez PWN, a PTM udzieliło patronatu medialnego. Więcej o nowym tytule w dalszym ciągu wpisu. Link do strony PWN: https://bit.ly/3wGM1Cy

kj / 15-07-2021

Wszyscy posiadamy nieodkryte umiejętności matematyczne. Często jednak nie potrafimy ich uruchomić. Niestety panuje powszechne przekonanie, że matematyka to tylko nudny przedmiot  szkolny. Traktujemy ją pobłażliwie, przyznając że trudno nam skorzystać z tej wiedzy w praktyce.

Autor książki w łatwy i obrazowy sposób prezentuje propozycje zastosowań matematyki w otaczającej nas codzienności i prozie życia. Kolejne rozdziały opisują zwykłe historie i zdarzenia. Odwiedzimy miejskie podwórka, przyjrzymy się dziecinnym zabawom, podejrzymy zachowania młodzieży na szkolnych wycieczkach i opiszemy zmagania maturalne. Pokażemy, jak szybko oszacować czas oczekiwania w kolejce do sklepowej kasy. Wakacje spędzimy w  najdłuższej wsi w Polsce, opisując przy okazji problemy ze zbiorami.

Jakub Szczepaniak może poszczycić się takimi popularnymi wśród czytelników tytułami jak wydane przez PWN: Przechytrzyć MURPHY’EGO,czyli matematyka na co dzień (2017) i Igrzyska matematyczne (2019) czy też wydane przez Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej: Matematyka nie tylko dla zakochanych(2010), Nieznośna lekkość matematyki (2012) i IFE-Wszystko jest matematyką (2017).
Ostatni tytuł przyniósł mu laur w konkursie TECHNICUS 2019.