John F. Nash Jr. i Louis Nirenberg laureatami Nagrody Abela za 2015

John F. Nash Jr. i Louis Nirenberg laureatami Nagrody Abela za 2015

Decyzją Norweskiej Akademii Nauk Nagrodę Abela za 2015 rok otrzymali John Forbes Nash Jr. (Princeton University, USA) i Louis Nirenberg (Courant Institute, New York, USA) za oszałamiający i niezwykle owocny wkład w rozwój teorii nieliniowych równań różniczkowych cząstkowych oraz jej zastosowań do szeroko pojętej analizy geometrycznej. Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się  19 maja 2015 roku w Oslo.
(Fot. portal AMS)

kj / 26-03-2014

John Forbes Nash Jr. urodził się 13 czerwca 1928 roku w Bluefield, Wirginia, USA. Ukończył studia w Princeton University, New Jersey, USA. Podczas lat pracy  naukowej związany był ze swoją Alma Mater oraz z  Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, USA. Zajmował się badaniami nad teorią gier, równaniami różniczkowymi cząstkowymi i geometrią analityczną. Jego odkrycia stały się inspiracją zarówno dla matematyków, jak i ekonomistów. W roku 1994 John F. Nash Jr. został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie ekonomii. Wcześniej, w 1978 roku, otrzymał John von Neumann Theory Prize, a w 1999 AMS Steele Prize for Seminal Contribution to Research.

Louis Nirenberg urodził się 28 lutego 1925 roku w Hamilton, Ontario, Kanada. Studiował w rodzinnym kraju, w Mc Gill University, Montreal, a doktorat obronił w 1949 roku w New York University, USA. Pracował na stanowisku profesora w Courant Institute of Mathematical Sciences, NY University, USA. Niemające sobie równych, przewodnictwo Louisa Nirenberga w badaniach w zakresie analizy pokazało siłę i znaczenie metod analitycznych w matematyce. Został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in. AMS Bôcher Memorial Prize(1959), pierwszą Crafoord Prize (1982), AMS Steele Prize for Lifetime Achievement (1994), pierwszym Chern Medal for Lifetime Achivement (2010), AMS Steele Prize for Seminal Contribution to Research (2014).

Tegoroczni laureaci Nagrody Abela nie napisali wspólnie żadnej pracy naukowej. Jednakże jako badacze oddziaływali na siebie znacząco w latach 50-tych zeszłego wieku. Ich odkrycia zostały rozwinięte w uniwersalne i bardzo skuteczne techniki, które stały się  podstawowymi narzędziami do badania nieliniowych równań różniczkowych cząstkowych. Wpływ obu uczonych jest zauważalny we wszystkich aspektach tej teorii. A rezultaty ich prac odczuwalne obecnie znacznie silniej niż kiedykolwiek wcześniej - napisał Komitet Nagrody Abela w uzasadnieniu werdyktu.

Więcej informacji o laureatach i nagrodzie pod adresami:

http://www.abelprize.no/   

http://www-history.mcs.st-andrews.ac.uk/Biographies/Nash.html  
https://www.simonsfoundation.org/science_lives_video/john-nash-2/   
http://www.ams.org/notices/199810/milnor.pdf
 
http://en.wikipedia.org/wiki/John_Forbes_Nash,_Jr
.

http://www-history.mcs.st-and.ac.uk/Biographies/Nirenberg.html 
https://www.simonsfoundation.org/science_lives_video/louis-nirenberg/
 
http://www.genealogy.math.ndsu.nodak.edu/id.php?id=13410
  
http://en.wikipedia.org/wiki/Louis_Nirenberg

http://www.ams.org/notices/200204/fea-nirenberg.pdf 
http://www.ams.org/notices/201103/rtx110300469p.pdf

http://www.nature.com/news/beautiful-mind-john-nash-adds-abel-prize-to-his-nobel-1.17179

kj / 26-03-2015