Medale Fieldsa, Nagroda Rolfa Nevannliny, Nagroda Gaussa, Medal Cherna i Nagroda Leelavati 2014 przyznane

Medale Fieldsa, Nagroda Rolfa Nevannliny, Nagroda Gaussa, Medal Cherna i Nagroda Leelavati 2014 przyznane

Znamy już tegorocznych laureatów najbardziej prestiżowych w świecie nagród w dziedzinie matematyki. Międzynarodowa Unia Matematyczna (IMU) uhonorowała Medalem Fieldsa czterech młodych naukowców.
Są to (w kolejności alfabetycznej):
Artur Avila (CNRS, Francja & IMPA, Brazylia), Manjul Bhargava (Princeton University, USA), Martin Hairer (University of Warwick, Wielka Brytania), Maryam Mirzakhani (Stanford University, USA).
Rolf Nevannlina Prize otrzymał Subhash Khot (New York University, USA).
Laureaci pozostałych nagród, to Stanley Osher (Unviersity of California, USA) – Nagroda Gaussa, Phillip Griffiths (Institute for Advanced Study Princeton, USA) – Medal Cherna i Adrián Paenza (University of Buenos Aires, Argentyna) – przyznana po raz pierwszy Nagroda Leelavati.
kj / 13-08-2014

 

 

Krótkie uzasadnienia werdyktu.

Medal Fieldsa przyznawany jest młodym naukowcom w uznaniu ich wybitnych dokonań w dziedzinie matematyki. Laureat nie może ukończyć 40 lat przed 1 stycznia roku, w którym otrzymuje nagrodę. W każdej edycji laureatów jest co najwyżej czterech.

Artur Avila (ur. 29-06-1979, Rio de Janeiro, Brazylia) – za gruntowny wkład w badania nad teorią układów dynamicznych z wykorzystaniem koncepcji renormalizacji jako zasady ujednolicającej, co zmieniło dotychczasowe oblicze tej dziedziny matematyki;

Manjul Bhargava (ur. 8-08-1974, Hamilton w prowincji Ontario, Kanada) – za rozwinięcie nowych efektywnych metod badań w zakresie geometrycznej teorii liczb oraz ich zastosowanie do obliczenia pierścieni małego rzędu i oszacowania średniego rzędu krzywych eliptycznych;

Martin Hairer (ur. 14-11-1975, Genewa, Szwajcaria) – za wybitny wkład w teorię stochastycznych równań różniczkowych cząstkowych, a w szczególności za stworzenie teorii regularności konstrukcji takich równań;

Maryam Mirzakhani (ur. 3-05-1977, Teheran, Iran) – za doniosły wkład w badania dynamiki i geometrii powierzchni Riemanna i ich przestrzeni moduli.

Nagroda Rolfa Nevanlinny jest zaszczytnym uhonorowaniem znakomitych osiągnięć w zakresie matematycznych podstaw nauk informatycznych. W każdej edycji laureat jest tylko jeden i obowiązuje klauzula wieku taka sama jak w przypadku Medalu Fieldsa.

Subhash Khot (ur. 10-06-1978, Ichalkaranji, w stanie Maharashtra /stolica stanu – Bombaj/, Indie) – za wizjonerskie ujęcie zagadnienia gier rzadkich (unique games conjecture), wiodące prace dotyczące złożoności tego problemu oraz kluczową rolę w badaniach nad uzyskaniem efektywnych przybliżeń w zadaniach optymalizacyjnych; jego prace wprowadziły  przełom w konstrukcji algorytmów i estymacji odpornej, a także pokazały nowe fascynujące związki między złożonością obliczeniową, algorytmiką, analizą i geometrią.

Nagroda Carla Friedricha Gaussa przyznawana jest za wybitny wkład twórczy w matematykę o doniosłym znaczeniu poza matematyką.
Celem nagrody jest uhonorowanie matematyków, którzy w istotny sposób wpłynęli na inne obszary badań, czy też działań gospodarczych lub społecznych.

Stanley Osher (ur. 24-04-1942, Brooklyn, NY, USA) – za wniesienie istotnego udziału w kilka obszarów matematyki stosowanej, za odkrycia o niezwykle szerokim zasięgu, które zmieniły nasze wyobrażenie o fizykalności, postrzegalności i wielu pojęciach matematycznych oraz wprowadziły nowe narzędzia, pozwalające rozumieć i poznawać świat.

Medal Cherna przyznawany jest jako dowód najwyższego uznania za wyjątkowe osiągnięcia w zakresie matematyki

Phillip Griffith (ur. 18-10-1938, Raleigh, North Carolina, USA) – za stworzenie podwalin i dokonanie niezwykłych przeobrażeń w zakresie metod badawczych geometrii zespolonej, w szczególności za stymulujące prace dotyczące teorii Hodge’a i okresów rozmaitości algebraicznych.

Nagroda Leelavati (sponosorowana przez Ifosys) przyznawana jest za wybitny wkład w szeroką popularyzację matematyki w społeczeństwie.

Adrián Paenza (ur. 9-05-1949, Buenos Aires, Argentyna) – za decydujący wpływ na zmianę stosunku do matematyki i sposobu jej postrzegania w życiu codziennym przez mieszkańców swego kraju osiągnięty poprzez pisanie książek i prowadzenie edukacyjnych programów telewizyjnych, a także w uznaniu wyjątkowego entuzjazmu i pasji w prezentowaniu szerokiej publiczności piękna matematyki i radości jaką daje obcowanie z matematyką.
 

Z sylwetkami nagrodzonych i ich dokonaniami oraz krótkimi wywiadami w formie filmów wideo można zapoznać się na portalu Simons Foundation pod adresem:
http://www.simonsfoundation.org/quanta/20140812-a-grand-vision-for-the-impossible/

Obszerne informacje o wszystkich nagrodach i laureatach znajdują się na stronach internetowych kongresu Seoul ICM 2014 oraz IMU pod adresami:
http://www.icm2014.org/en/awards/prizes

http://www.mathunion.org/general/prizes
http://www.mathunion.org/general/prizes/physical-medals-and-cash-awards
kj / 13-08-2014

ZałącznikSize
ICM 2014 prize winners photo .jpg323.54 KB