Stefan Jackowski (Uniwersytet Warszawski, Prezes PTM), Samuel Eilenberg-matematyk z Warszawy (w 100-lecie urodzin)

Oddział: 
Oddział Warszawski
czw, 2013-11-14 16:15

Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Matematycznego, Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego i Międzynarodowe Centrum Matematyczne im. Stefana Banacha

W dniu 14 listopada 2013 roku (czwartek) o godzinie 16:15 w sali 3180 budynku Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Banacha 2 (wejście od ul. Pasteura)

Prof. Stefan Jackowski (Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, Prezes PTM)

wygłosi

WYKŁAD - KOLOKWIUM

pod tytułem

SAMUEL EILENBERG – MATEMATYK  Z  WARSZAWY (w 100-lecie urodzin)
 

Streszczenie wykładu:

Przypomniane zostaną postać i dorobek Samuela Eilenberga, jednego z architektów matematyki XX wieku, wywodzącego się z warszawskiej szkoły matematycznej. Po krótkim przeglądzie całości jego dorobku skoncentrujemy się na okresie warszawskim: studiach i doktoracie na Uniwersytecie Warszawskim oraz, mimo bardzo młodego wieku, bogatej działalności badawczej i interakcji z innymi matematykami. Zastanowimy się nad wpływem warszawskich korzeni na późniejszą twórczość Eilenberga oraz nad jego relacjami z dawnymi kolegami i nauczycielami. Wykład będzie ilustrowany skanami mało znanych zdjęć i dokumentów, które wzbogacają naszą pamięć o warszawskiej szkole matematycznej w okresie międzywojennym.

Jednocześnie informujemy, że do połowy listopada br. na III piętrze Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, prezentowana jest wystawa powstała z okazji konferencji Samuel Eilenberg Centenary Conference, Warsaw, Poland, July 22-26, 2013.

                                                                                                                                                                                                                                   Stefan Jackowski

Przed wykładem, od godz. 15:45, zapraszamy na spotkanie przy kawie i herbacie.

Serdecznie zapraszamy,
Organizatorzy

Bezpośrednio po wykładzie odbędzie się walne zebranie Oddziału Warszawskiego PTM.