Tomasz Łuczak laureatem Medalu im. Stefana Banacha 2014

Tomasz Łuczak laureatem Medalu im. Stefana Banacha 2014

Tomasz Łuczak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu został tegorocznym laureatem Medalu im. Stefana Banacha. Medal jest przyznawany osobom indywidualnym przez Prezydium PAN w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju nauk matematycznych. Wyróżnienie zostało ustanowione przez Polską Akademię Nauk w roku 1992, w stulecie urodzin Stefana Banacha. Profesor Tomasz Łuczak jest wybitnym specjalistą w zakresie matematyki dyskretnej i informatyki teoretycznej. Zajmuje się także zastosowaniami metod kombinatorycznych, probabilistycznych i algebraicznych w matematyce, informatyce, fizyce i biologii.
kj / 08-06-2014

Profesor Tomasz Łuczak urodził się 13 marca 1963 roku w Poznaniu. Od początku studiów do chwili obecnej związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na ówczesnym Wydziale Matematyki i Fizyki UAM studiował dwa kierunki - matematykę i fizykę. W roku 1984 uzyskał tytuł magistra matematyki broniąc pracę Rola przestrzeni l1 w teorii przestrzeni Banacha napisaną pod kierunkiem Lecha Drewnowskiego. Cztery lata później (1988) sfinalizował studia na drugim kierunku. Praca magisterska nosiła tytuł Percolative regions for different percolation models, a promotorem był Roman Micnas.  Jeszcze przed zakończeniem studiów na specjalności fizyka, bo w roku 1987 otrzymał na swojej Alma Mater tytuł doktora nauk matematycznych na podstawie pracy Asymptotyczne własności rdzenia grafu losowego napisanej pod kierunkiem Michała Karońskiego. W roku 1990 uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk matematycznych przedstawiając pracę zatytułowaną Globalne i lokalne własności grafowego procesu losowego. W dniu 20 czerwca 1994 roku otrzymał tytuł profesora nauk matematycznych. Od 1998 roku jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk. Został powołany do Komitetu Matematyki PAN bieżącej kadencji, a także wchodzi w skład Rady Kuratorów PAN.

Tomasz Łuczak w swej niezwykle efektywnej karierze naukowej opublikował 160 artykułów oraz, wspólnie ze Svante Jansonem (Uppsala Universitet, Finlandia) i Andrzejem Rucińskim (UAM, Poznań, Polska), monografię zatytułowaną Random Graphs (J.Wiley, New York 2000).  Współpracuje z badaczami z różnych części świata. Wśród współpracowników-współautorów znajduje się aż 105 nazwisk. Zaproszony na stanowisko visiting professor do Emory University, Atlanta, USA. Kierownik czterech grantów. Chętnie opiekuje się też młodymi matematykami – wypromował ośmiu doktorów, a prace sześciu osób są w toku.

Wielokrotnie honorowany za swe osiągnięcia naukowe. W roku 1991 został wyróżniony przez Polskie Towarzystwo Matematyczne i Instytut Matematyczny PAN Nagrodą im. Kazimierza Kuratowskiego, a rok później (1992) przyznano mu Nagrodę Europejskiego Towarzystwa Matematycznego. Dodajmy, że była to pierwsza edycja Nagród EMS. W roku 1997 otrzymał Nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk ścisłych.

Profesor Tomasz Łuczak jest członkiem Polskiego Towarzystwa Matematycznego od 1989 roku. W latach 2005-2007 był prezesem Oddziału Poznańskiego PTM.

Więcej informacji pod adresami:
http://www.impan.pl/Nagrody/banach.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Medal_im._Stefana_Banacha
http://www.staff.amu.edu.pl/~tomasz/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tomasz_%C5%81uczak
http://katalog.uu.se/empInfo?id=XX2949

kj / 08-06-2014

ZałącznikSize
Medal im. Stefana Banacha PAN - awers.jpg18.49 KB
Medal im. Stefana Banacha PAN - rewers.jpg3.29 KB