Wielki sukces Polaków na 29. Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych w Paryżu

Wielki sukces Polaków na 29. Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych w Paryżu

Reprezentacja Polski zdobyła 12 medali, w tym 6 złotych, 4 srebrne i 2 brązowe, na 29. Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych. W paryskim finale brało udział 230 uczestników z kilkunastu państw z całego świata. Krajowe eliminacje do tych zawodów organizują wspólnie Politechnika Wrocławska i Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

kj / 21-09-2015

W tegorocznym finale Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Logicznych i Matematycznych w Paryżu (27-28/08/2015) wzięło udział 230 zawodników z całego świata, m.in. Francji, Kanady, Szwajcarii, Rosji, Belgii, Turcji, Ukrainy, Włoch. Polska reprezentacja liczyła 28 osób.

Międzynarodowe Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych zainicjowali w 1987 roku Francuzi, a konkretnie Francuska Federacja Gier Matematycznych (FFJM), która przygotowuje zadania konkursowe. Polska uczestniczy w mistrzostwach od 1992 roku. Pierwsze ogólnopolskie eliminacje zorganizowało rok później (1993) Centrum im. Hugona Steinhausa we Wrocławiu. Następnie konkurs był afiliowany przy Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. Od roku akademickiego 2015/2016 przechodzi pod opiekę nowopowstałego na Politechnice Wrocławskiej Wydziału Matematyki.
 
Od prawie 25 lat polską edycję konkursu prowadzi komitet organizacyjny w składzie: doc. dr Janusz Górniak (przewodniczący konkursu), dr hab. Marian Hotloś, prof. PWr (przewodniczący jury), dr Rościsław Rabczuk (przewodniczący honorowy i członek Międzynarodowego Komitetu Gier Matematycznych, laureat Nagrody Głównej PTM im. Samuela Dicksteina za 2010), prof. dr hab. Aleksander Weron - dyrektor Centrum im. Hugona Steinhausa.

W kolejnych latach polska edycja Mistrzostw stale się rozwijała aż do I Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych (2002/2003). Spośród laureatów mistrzostw krajowych powoływana jest ekipa na Międzynarodowe Mistrzostwa w Paryżu. Począwszy od roku 1994 (VIII MMF) nasi zawodnicy na finałach międzynarodowych  zdobywają corocznie coraz więcej medali, w tym złotych, wyprzedzając uczestników z innych krajów.

Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych to konkurs dla pasjonatów matematyki w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania. Uczestnicy są podzieleni na 8 kategorii związanych z wiekiem i z poziomem wykształcenia matematycznego - od siedmiolatków po ludzi dojrzałych i od  pierwszoklasistów, poprzez amatorów, po zawodowych matematyków. To jedyny konkurs w Polsce o tak szerokim spektrum zawodników.
W edycji krajowej bierze udział corocznie około 1000 osób, wśród nich wielu uczestników i laureatów olimpiady matematycznej dla gimnazjalistów oraz olimpiady dla licealistów. Konkurs przebiega w  trzech etapach - dwudniowy finał krajowy jest przeprowadzany zawsze w maju, we Wrocławiu. O randze i prestiżu Mistrzostw stanowią uczestnicy oraz nagrody (m.in. od Prezydenta RP, Premiera RP, Marszałka Sejmu RP, Ministra Edukacji Narodowej), a także wyniki reprezentacji Polski.

Warto w tym miejscu dodać, że w Honorowym Międzynarodowym Komitecie Gier Matematycznych są m.in. takie sławy matematyczne jak dwaj laureaci Medalu Fieldsa - Wendelin Werner (2006) i Cédric Villani (2010).

Więcej szczegółów i informacji na portalach:
http://grymat.im.pwr.wroc.pl/
http://wmat.pwr.edu.pl/2845730,231.dhtml
http://www.ffjm.org/
http://www2.cijm.org/accueil/le-cijm/24-comite-d-honneur-du-cijm

kj / 21-09-2015