Medal im. Juliusza Schaudera za 2014 dla Paula H. Rabinowitza, 14 września 2015, Toruń

Medal im. Juliusza Schaudera za 2014 dla Paula H. Rabinowitza, 14 września 2015, Toruń

Wybitny matematyk amerykański Paul H. Rabinowitz z University Wisconsin-Madison w USA, odebrał w dniu 14 września 2015 roku w Toruniu Medal im. Juliusza Schaudera za rok 2014. Uroczyste wręczenie wyróżnienia miało miejsce na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i towarzyszyło międzynarodowej konferencji VII Symposium on Nonlinear Analysis.

kj / 19-09-2015

Medal przyznano w uznaniu niezwykłych osiągnięć laureata w dziedzinie metod topologicznych w analizie nieliniowej. Profesor Rabinowitz poprzez swe odkrycia, m.in. słynne globalne twierdzenie bifurkacyjne, twierdzenia o górskiej przełęczy czy o zapętleniu i o punkcie siodłowym, na trwałe wpisał się do historii matematyki.

Profesor Paul H. Rabinowitz jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. nagrody im. Birkhoffa przyznanej przez amerykańskie towarzystwa naukowe AMS i SIAM, doctorem honoris causa Uniwersytetu w Paryżu, a także członkiem niezwykle elitarnej American Academy of Arts and Sciences.

Medal im. Juliusza Schaudera ustanowiło Centrum Badań Nieliniowych im. Juliusza Pawła Schaudera UMK w Toruniu.
Jury stanowi Rada Naukowa CBN UMK. Obecna edycja jest drugą z kolei. Pierwszym laureatem za rok 2012 został belgijski matematyk Jean Mawhin z Uniwersytetu w Louvain.

Tegoroczna uroczystość wręczenia Medalu odbyła się w pierwszym dniu konferencji VII Symposium on Nonlinear Analysis,14-18/09/2015, która zgromadziła około 200 matematyków z wielu krajów świata zajmujących się różnymi aspektami analizy nieliniowej, jakościowej teorii równań różniczkowych, metod topologicznych w analizie, teorii sterowania i teorii punktów stałych.
Międzynarodowe Sympozja  Analizy Nieliniowej są imprezami  organizowanymi cyklicznie w Toruniu przez CBN im. Schaudera i Wydział Matematyki i Informatyki UMK.

W ramach Sympozjum, w dniu 17 września 2015, odbyła się także specjalna sesja plenarna poświęcona 70. rocznicy urodzin matematyka szwedzkiego polskiego pochodzenia profesora Andrzeja Szulkina.

Więcej szczegółów o laureacie i Sympozjum pod adresami:
https://www.sna2015.mat.umk.pl/j.-p.-schauder-medal    - sylwetka laureata
http://www.cbn.umk.pl                                                        - portal Centrum Badań Nieliniowych im. J.P.Schaudera UMK w Toruniu
https://www.sna2015.mat.umk.pl/home                             - portal VII Symposium on Nonlinear Analysis
https://www.sna2015.mat.umk.pl/special-session             - sesja z okazji 70. urodzin Andrzeja Szulkina

kj / 19-09-2015

ZałącznikSize
fotografia - Paul H. Rabinowitz.jpg1.88 MB
fotografia(1) - uroczystość wręczenia Medalu im. J.P.Schaudera za 2014.jpg509.36 KB
fotografia(2) - uroczystość wręczenia Medalu im. J.P.Schaudera za 2014.jpg460.43 KB
plakat-info o wręczeniu Medalu im. J.P.Schaudera za 2014.png318.57 KB