Zmarł Cezary Bowszyc (1933-2022)

Zmarł Cezary Bowszyc (1933-2022)

W dniu 3 marca 2022 roku (w wieku 88 lat) zmarł w Warszawie dr Cezary Bowszyc, emerytowany wieloletni wykładowca akademicki Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista w zakresie topologii i geometrii różniczkowej. Członek Polskiego Towarzystwa Matematycznego od 1971 roku.

kj / 09-03-2022

Cezary Bowszyc urodził się w 1933 roku w Wilnie. W roku 1951 został laureatem II Olimpiady Matematycznej. Studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczął dopiero w 1958 roku, po uprzednim ukończeniu studiów politechnicznych w Gdańsku. Pracę doktorską, napisaną pod kierunkiem profesora Andrzeja Granasa, obronił w 1969 roku. Na UW pracował 35 lat, a został zatrudniony jeszcze na Wydziale Matematyki i Fizyki.

Doktor Cezary Bowszyc w myśleniu matematycznym odznaczał się żelazną precyzją, pewnością i erudycją. Z wykształcenia był topologiem, ale prowadził znakomite zajęcia z szerokiego spektrum
dyscyplin matematycznych, także w grupach tzw. gwiazdkowych. Te zajęcia z pewnością wywarły duży wpływ na kolejne pokolenia studentów MIM UW. Kilka lat temu w wydawnictwach UW ukazał się cenny skrypt z geometrii różniczkowej autorstwa Cezarego Bowszyca i Jerzego Konarskiego.
Po przejściu na emeryturę dr Cezary Bowszyc czuł się nadal związany z MIM UW i zawsze uczestniczył w spotkaniach pod wydziałową choinką.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Warszawie w dniu 14 marca 2022 roku. Msza święta żałobna odprawiona zostanie o godzinie 10:30 w kościele Św. Dominika na Służewie, ul. Dominikańska 2, po której następi pochówek na Cmentarzu Służewskim Starym, ul. Fosa 17 kw. SC l.str. kw.2 l.6 g.27

https://klepsydry.kupamieci.pl/powiadomienie/BFRJKO